Адвокатско дружество “Мургова и партньори” предоставя на клиентите си широк спектър от правни услуги, включващ както консултиране и съдействие при осъществяване на проекти, така и пълно правно обслужване на текущата дейност. Наред с големите корпорации и проекти, които обслужваме, ние отстояваме и защитаваме със същата грижа и професионализъм каузата на всеки клиент – физическо лице, потърсил нашия професионален съвет. Лоялността, почтеността и високия професионализъм са отличителните знаци на нашата кантора.
Екипът на Адвокатска кантора „Мургова и партньори” има дългогодишен опит в сферата на правораздаването и юридическата експертиза. Нашите адвокати са висококвалифицирани професионалисти с доказани умения, позволяващи им бързо и лесно справяне с предизвикателствата на професията. Благодарение на своя висок морал, лоялност, пряка ангажираност и загриженост от изхода на делото, всеки от тях е способен да предложи на клиентите ни експертно обслужване, максимална защита на интересите и благоприятни резултати.
- ПЕТЯ МУРГОВАУправляващ съдружник
- АЛЕКСАНДЪР СТОИМЕНОВАдвокат
- АЛЕКСАНДЪР МОСКОВАдвокат
- НИКОЛА МАКАВЕЕВАдвокат
- СИЛВАНА ДЖАРКОВА-АЛЕКСАНДРОВААдвокат
- СИМЕОН КРЪСТЕВАдвокат
- ВЕСЕЛА НАСЕВАЮрист
- СТАНИСЛАВА МИХАЙЛОВАЮрист
- ДЖУЛИАНА ЦАНКОВАСтажант
- МАРИЙКА ГЕРОВАСтажант
- ДОБРИНКА МАНЧЕВАОфис мениджър
Дейност:
- TЪРГОВСКО И ДРУЖЕСТВЕНО ПРАВО. ИНВЕСТИЦИОННО ПРАВО
- СЪБИРАНЕ НА ВЗЕМАНИЯ. НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ.
- БАНКОВО И ФИНАНСОВО ПРАВО
- ВЕЩНО ПРАВО И СТРОИТЕЛСТВО
- ДАНЪЧНО И МИТНИЧЕСКО ПРАВО
- ЕНЕРГИЙНО ПРАВО И ВЪЗОБНОВЯЕМИ ИЗТОЧНИЦИ
- МЕДИЦИНСКО ПРАВО
- ПРАВО НА ИНТЕЛЕКТУАЛНАТА СОБСТВЕНОСТ
- ПРОЦЕСУАЛНО ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО И АРБИТРАЖ
- ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ, КОНЦЕСИИ, ПУБЛИЧНО-ЧАСТНО ПАРТНЬОРСТВО
- КОНКУРЕНТНО ПРАВО
- АДМИНИСТРАТИВНО ПРАВО И ПРОЦЕС
- СЕМЕЙНО И НАСЛЕДСТВЕНО ПРАВО
Медиация:
1) Какво е медиацията и защо е важна за нас?
Медиацията е доброволна, неформална и поверителна процедура за решаване на спорове, при която трето неутрално лице – медиатор, подпомага спорещите страни сами и по своя воля да постигнат взаимно приемливо споразумение. Наред с арбитража, медиацията е способ за алтернативно решаване на спорове извън съда.
Неслучайно медиацията е наричана „златния ключ към споразумението”. Определено медиацията като алтернативен способ за решаване на конфликти е най-интелигентия избор, тъй като е основана на зачитане на личните интереси на страните и е подпомагана от трето, независимо лице- медиатор. Така мирното разрешаване на конфликти може да се превърне във ваша фирмена стратегия и политика. Медиацията е особено подходяща, когато искате бързо и евтино да се справите с възникнал проблем, да остане поверително и искате да съхраните отношенията си с партньори.
Медиацията е и единствения от алтернативните способи за решаване на спорове, който ни позволява да погледнем на решаването на един проблем по творчески начин и ни позволява да имаме контрол над изхода по спорните въпроси.
2) Какви са ползите от медиацията?
Медиацията има следните основни предимства в сравнение с арбитража и съдебния процес:
- Страните сами определят интересите и приоритетите си;
- Страните сами контролират резултата от процедурата;
- Медиацията запазва и възстановява доверието, уважението във взаимоотношенията между страните;
- Решаването на спорове чрез медиация спестява време, нерви и неприятни емоции;
- Медиацията е по-евтина в сравнение със съдебната процедура;
- Медиацията се провежда в приятна и добронамерена среда и в удобно за страните време;
- Разговорите и споразуменията между страните са поверителни и са строго конфиденциални;
- Има доста висок процент на постигане на взаимноизгодно споразумение чрез медиация;
- Страните сами определят и имат контрол върху крайния резултат, който не е повлиян от чужда воля/както е при съда и арбитража/;
- Процедура, основана на метода Win-Win – Аз печеля, ти печелиш!;
- Медиаторът подпомага страните при проучване на възможностите и преценяване на предимствата и недостатъците на казуса;
- Законът придава на споразумението, постигнато чрез медиация, сила като тази на съдебната спогодба – чл. 18 от Закона за медиацията предвижда придаване на изпълнителна сила на споразумението.
3) Процедура и принципи на медиацията
Всяка от страните по даден спор може да се обърне към медиатор или център за медиация, за да инициира процедура по медиация, а за да започне тя е необходимо и втората страна по спора да изяви съгласие да участва. Предложение за разрешаване на спора може да направи и съдът.
Медиацията се провежда с участието на страните и един или двама медиатори. В процедурата по медиацията могат да участват и адвокати на страните. В част от случаите могат да бъдат привлечени и други консултанти, експерти, както и представители на страните – вместо или заедно с представляваната страна.
Процедура по медиация:
Първа среща по медиация – провежда се обикновено с участието на медиатора и двете страни. Възможно е на нея да присъстват и консултанти на страните (адвокати и др.). По време на първата среща страните излагат позициите си и обсъждат спорните въпроси.
Последващи срещи – могат да бъдат както общи – заедно с другата страна, така и отделни срещи на медиатора с всяка от страните.Отделните срещи са доста използвана и успешна техника, тъй като при нея всяка страна обсъжда с медиатора силните и слабите си страни в случая, интересите си, възможните разрешения и информацията, която счита за поверителна.Информацията, споделена по време на отделните срещи, е и остава поверителна.
Приключване на медиацията – преди подписването на споразумение страните могат да проведат обща или отделни срещи с медиатора, на която/които се уточняват клаузите на постигнатото споразумение.
Споразумение (спогодба) – след приключването на медиацията при постигане на договореност, страните подписват споразумение за уреждане на спорните въпроси с другата страна (спогодба). Товае желаният и обичаен завършек на медиацията. В зависимост от предмета на спора, страните могат да сключат споразумението в устна или писмена форма или в писмена форма с нотариална заверка на подписите.
Важно е да се знае, че медиацията може да приключи и без споразумение.Дори когато не бъде постигнато споразумение, фактите показват предимствата от проведената медиация – подобренакомуникация между страните, по-голяма яснота какви са проблемните въпроси, какви са нуждите на всяка от страните и какви са вариантите за решение. След проведена медиация без постигнато споразумение нерядко се случва страните сами в по-късен момент да постигнат договореност и да уредят отношенията си.
Принципи на медиацията:
Доброволност – Започва по желание на страните и продължава докато те преценят и имат нужда от нея. Спорещите страни имат правото да изберат един от няколко възможни начина за разрешаване на възникналия помежду им спор и то този, който би се оказал в най-голяма степен подходящ за евентуално запазване на бъдещите им отношения.
Поверителност и конфиденциалност – Всичко, което се обсъжда по време на медиацията, както и представените от страните документи в процедурата, са поверителни и не могат да бъдат разкривани от участниците в нея, както на трети лица, така и на друг участник в процедурата по медиация, без изричното съгласие на страната, дала информацията. Гаранция за поверителността са декларациите за поверителност и конфиденциалност, които се подписват от участниците, а в допълнение медиаторът няма право да свидетелства в евентуален съдебен процес по същия спор.
Подпомага се от трето неутрално лице – Медиаторът е независим, неутрален и безпристрастен експерт, който подпомага страните да преодолеят напрежението помежду си и да общуват по-лесно, да възстановят комуникацията и да преценят внимателно интересите и нуждите на всяка от страните, да им помогне да постигнат най-изгодното и реалистично общо за тях решение.
Бързина и ефективност – Процедурата по медиация се провежда в една или няколко срещи, в зависимост от спецификите на случая. Обикновено след няколко срещи става ясно дали спорът може да приключи със споразумение.
Икономически изгодна – Времето е пари, а медиацията спестява време и тъй като времето за разрешаване на спора е кратко, таксата, която страните заплащат за медиация, обикновено е малка в сравнение с обичайните разходи за разрешаването на един спор, който продължава години. Наред с това се спестяват допълнителните разходи, свързани със съдебното производство, както и ценно време, енергия и нерви, с които обикновено е свързано съдебното разрешаване на спора.
Управлявана от страните, гъвкава и неформална процедура – Процедурата се провежда по правила, определени съвместно от страните и медиатора, и във време и място, удобни и приемливи за всички участници. Етапите и начинът на провеждането й са под контрола на страните, могат да бъдат променяни в зависимост от техните нужди и спецификите на спора.
Креативен подход и взаимно изгоден резултат – Страните сами определят и насочват към удачното разрешение на спора помежду им, така че то да отговаря на интересите им, поради което обикновено и двете страни са удовлетворени от резултата. По тази причина постигнатото в медиацията споразумение най-често се изпълнява бързо и доброволно и е доста устойчиво.
„Спорът принадлежи на спорещите” е казал Конфуций, поради което считаме, че при правилната намеса на един наистина добър медиатор страните могат да намерят най-добрия за тях изход от всеки спор, да съхранят морала и нервите си, да спестят време и пари, както и да не изгорят мостовете помежду си, да запазят личните си и делови взаимоотношения.
4) Център по медиация и споразумения